Bloc sanitar

19 апреля 2018 62

Buna. Fiind cu copilul minor intr-un magazin, la solicitarea mea mi-a fost interzis accesul la blocul sanitar. Este corect asta? Daca nu, care prevederi legale mi-au fost lezate?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Serghei.

O prevedere aplicabilă situației dumneavoastră ar putea fi pct. 46, subpct. 4) din Hotărârea Guvernului pentru aprobarea Regulamentului sanitar privind protecţia sănătăţii populaţiei şi angajaţilor împotriva riscurilor asociate funcţionării staţiilor de alimentare cu produse petroliere, care prevede obligația angajatorilor să asigure accesul liber la blocul sanitar pentru vizitatori.

Mai mult,... mai detaliat pct. 178-181 din Hotărârea Guvernului cu privire la prestarea serviciilor de alimentaţie publică, care prevăd că instituții ce prestează servicii de alimentaţie publică (întreprinderi) trebuie să fie dotate cu grupuri sanitare pentru consumatori, iar conducerea unității trebuie să asigure supravegherea respectării acestor cerinţe de tot personalul din întreprindere.

Prin urmare, în cazul dumneavoastră, consider că s-a încălcat legislația sanitară.

Puteți să vă adresați la Agenția Națională pentru Sănătate Publică cu problema dumneavoastră și să vedeți ce spun ei – http://cnsp.md/index.php/contacte/

O zi bună.

2 мая 2018