Blocarea accesului la contor electric

25 февраля 2020 91

Am cumparat apartament. Vecina a montat samovolnic o usa de metal, ocupand un spatiu mai mare din coridorul comun si ingradind accesul restului vecinilor la contoarele noastre electrice. Cheie de la noua usa de metal vecina cu pricina nu ne-o da. In caz se incendiu, nu avem acces la contor pentru a interveni. La noi de bloc raspunde o coperativa, care nu poate si nu doreste sa rezolve aceasta problema, ca dealtfel nici politistul de sector si nici pretura. E posibil de influentat furnizorul de energie electrica sa-mi mute contorul langa usa apartamentului meu?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Pentru ocuparea unui spațiu comun, cu ridicarea unui perede, persoana respectivă urmează a fi atrasă la răspundere contravențională pentru contrucție neautorizată și poate fi obligată să demoleze și remedieze problema din contul său, iar dacă nu se conformează, o poate fare autoritatea publică locală, în Chișinău prin intermediul Preturii... mai detaliat de sector.
Astfel, Pretura urmează să se deplaseze la fața locului să constate toate circumstanțele, să le prezentați și proiectul, iar instituția trebuie să emită o prescripție.
Ulterior, dacă nu se conformează se întocmește proces-verbal cu privire la contravenție și se adoptă decizia de sancționare.

De asemenea, sesizați distribuitorul și furnizorul de energie electrică, care este foarte insistent și la sigur va contribui la înlăturarea acestui obstacol.
Nu lăsați problema să se agraveze, or la o eventuală verificare a utilajului de măsurare de către reprezentanții distribuitorului și/sau furnizorului de energie electrică dacă, ete depistată lipsa plombelor sau o altă problemă, o să vi se efectueze un recalcul la energia electrică fie conform receptoarelor din casă, dacă le veți permite accesul, fie conform sistemului Paușal.

La fel, depuneși o plângere la Inspectoratul de Poliție de sector, cât și în adresa Oficiului Procurorului din sectorul Dvs, fie direct la Oficiul Central al Procuraturii Chișinău.

Succes.

16 июня 2020