Blocarea cardului salarial

13 апреля 2023 82

Buna ziua. Mi-a fost aplicat sechestru pe cardul salarial din cauza unei datorii vechi de cativa ani. Mi-a fost blocat si contul la o banca la care am un credit activ și din aceasta cauza am intarziat cu plata ratei lunare. E posibil sa se blocheze astfel de plati, din cauza caror raman cu restanta fata de banca? Are voie executorul sa blocheze absolut tot salariul? Datoria este deja achitata. Cat dureaza ca executorul sa deblocheze cardul salarial? Multumesc.

Jurist comments 1

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Da, executorul este în drept să aplice sechestru pe mijloacele băneşti sau pe bunurile debitorului.
În caz că ați achitat sumele restante către executor, acesta este obligat să anuleze sechestrul aplicat. Deblocarea conturilor are loc în decurs de câteva ore sau poate dura până la câteva zile, din momentul notificării... mai detaliat băncii de către executorul judecătoresc.
Prin urmare, discutați cu executorul și asigurați-vă că acesta a notificat banca despre ridicarea sechestrului.

23 апреля 2023