Buletin de identitate

25 ноября 2018 46

Buna ziua. M-am căsătorit pe 12 octombrie. Nu am reusit sa imi schimb buletinul, iar mama mâine vrea sa îmi trimita ceva bani. S-ar putea sa am probleme la banca sau nu?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Probleme pot aparea de la caz la caz, in esență codul de identificare este unul și același, este acela care va identifica indiferent de situație.
Daca banca nu cunoaște faptul ca a fost încheiata casatoria si ca urmare a fost modificat numele d-stră, atunci probleme nu vor aparea atit timp... mai detaliat cît nu declarați acest fapt. Banca nu are cum afla acest fapt.
Totuși, aflind despre acest fapt, reacția băncii poate fi diferita, poate considera ca ați obținut beneficii in temiul unui act nevalabil.

25 ноября 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Casatoria nu anulează valabilitatea buletinului de identitate. Puteti sa il utilizati in continuare, pînă ce nu va expira, pînă ce veți face alt buletin, sau pînă la anularea acestuia.
Daca v-ati schimbat numele de familie si doriti sa schimbati si buletinul, la momentul depunerii cererii de perfectare a buletinului puteti solicita... mai detaliat eliberarea in aceeasi zi a unui provizoriu, care poate fi utiluzat inclusiv la Bancă.

25 ноября 2018