Buletin de identitate

11 марта 2023 23

Buna ziua! In februarie 2023, buletinul meu de identitate a expirat la atingerea varstei de 45 ani. Am avut viza de resedinta intr-un apartament pe care l-am vandut in 2013. Noii proprietari puteau sa-mi retraga viza de resedinta fara a ma anunta? Pot sa-mi fac acum buletin de identitate?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua.
Înregistrarea persoanelor la domiciliu sau reşedinţă are drept scop evidenţa locuitorilor Republicii Moldova şi nu stabileşte drepturile acestora asupra spaţiului locativ.
Radierea din evidenţă a persoanelor se efectuează:
 la cererea solicitantului;
 la schimbarea domiciliului sau a reşedinţei şi/sau în cazul emigrării autorizate;
 la cererea proprietarului sau a... mai detaliat coproprietarilor locuinţei, identificat(ţi) prin actul de identitate şi care prezintă documentul ce atestă dreptul de proprietate asupra acestui imobil.
 la decizia de revocare sau la deces.

Reiese că noii proprietari au dreptul să solicite radierea vizei de reședință a Dvs.

Persoanele, care solicită buletin de identitate şi la momentul depunerii cererii nu au posibilitate de a fi înregistrate la domiciliu/reședință, buletinul de identitate poate fi eliberat fără înregistrare la domiciliu/reședință.

12 марта 2023