Buletin medical

19 сентября 2020 90

Sunt insarcinata si am racit. Medicul de familie mi-a deschis foaie de boala. Am stat pe buletin 6 zile. Am prezentat la serviciu certificatul de la medicul de familie. Însă compania spune ca ei nu vor achita. Pentru ca in cazul insarcinatelor achita Casa Teritoriala. De la serviciu imi cere ca medicul de familie să-mi scrie in certificat achitare 100%. Medicul spune ca doar persoanelelor bolnave de SIDA si cancer se scrie achitare 100%. Va rog mult să-mi dați un sfat! Cum e corect?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Юрисконсульт

Bună Tatiana
Conform HG nr. 108/2005privind aprobarea Regulemnatului cu privire la condițiile de stabilire, modul de calcul și plată a indemnizațiilor pentru incapacitate temporară de muncă
- foile de boală de pentru angajați se achită de angajator (primee 5 zile, dar nu mai mult de 15 zile într-un an calendaristic) și... mai detaliat următoarele de CNAS
- concediu de maternitate se achită 100% de CNAS
Deci trebuie să se facă diferența în ce situație sunteți. Dacă ați depășit cele 15 zile dintr-un an calendaristic, adică dacă în anul 2020 ații mai fost în concediu de boală, atunci foaia de boalî o va achita integral CNAS. Dacă nu- atunci după regula generală expusă mai sus.

20 сентября 2020