Am imrumutat unei persoane o suma de bani

22 июня 2019 84

Buna ziua! Am imprumutat unei persoane o suma de bani (50.000lei), am recipisa scrisa de mana lui, precum ca trebuia sa mi-i intoarca in luna ianuarie 2019. Deja a trecut o jumatate de am. Sfatuiti-ma ce sa fac? Cum sa procedez cu persoana aceasta?

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Elena, faceti o notificare catre persoana in cauza solicitati achitarea datoriei, stabiliti un terment suplimentar de 7 zile, mentionati ca in cazul in care nu va achita o sa inaintati o actiune in judecata, plus dobinzi de intirziere.

22 июня 2019
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Ulterior, daca nu va fi nici un rezultat puteti inainta o cerere de chemare in judecata impotriva persoanei in cauza.

22 июня 2019