Bunicii vor să lase nepotului prin testament averea

10 июня 2020 100

Bună ziua. Dacă bunicii vor să lase nepotului prin testament averea lor, adică casa și tot ce este pe lîngă casă, e nevoie de aibă declarații de refuz de la copii? Ce acte sunt necesare pentru această procedură și cum se face? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
E necesar sa va prezentati la un notar pentru a fi intocmit testament in formatul clasic.
Careva refuz sau altele nu e necesar, or se testează bunurile ce le aparțin acestora, iar copii nu au careva atribuții cu acestea pina la decesul persoanelor.
Din acte, buletinele ambilor in original.
In esență, cel mai... mai detaliat usor, contactati un notar, acesta va va explica in detaliu specificul cit si actele necesare.

10 июня 2020