Bunicul nu poate semna testament din cauza condiției sale

15 февраля 2022 52

Buna ziua. Bunica mea dorește să-mi facă testament pe toată averea acumulată pe parcursul vieții împreună cu bunicul. Toate actele sunt pe numele bunicului, însă acesta este bolnav psihic și nu poate semna niciun act. Cum să procedăm? Vă rog mult, am nevoie de ajutor!

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bună ziua. Ce aveți în vedere prin „bolnav psihic”? cât este de grav?
Ar fi o soluție să depuneți acțiune în instanța de judecată privind instituirea măsurii de ocrotire judiciară. Spre exemplu, bunica să fie numită în calitate de tutore al bunicului.
Ulterior, cu acordul autorității tutelare, ar putea fi întocmit un... mai detaliat testament pe numele Dvs.
Asta doar la nivel teoretic, pentru o abordare mai detaliată a problemei, mă puteți contacta.

17 февраля 2022