Bunuri luate in credit

15 мая 2018 34

Buna ziua. Am luat un laptop si tableta in credit in 2015, am achitat timp de 6 luni si am plecat peste hotare. Acum sunt in Moldova. Am primit acum 1 zi scrisoare sa ma prezint la executor. Mi-a spus ca daca timp de 5 zile nu achit, datoria se transforma in dosar penal si ma anuta in cautare. Pana acum n-am primit nicio instiintare de judecati. Ultima judecata a fost in 2016. Ce sa fac?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
La moment, apreciați, dacă totuși aveți datorie, apropiați vă să clarificați situația, BN poate aveți posibilitatea de a eșalona plățile.
În caz că datorie nu aveți, urmează să depuneți o cerere de apel cu solicitarea de a fi repus în termen de atac.

Faza e că chiar dacă nu ați fost... mai detaliat înștiințat despre judecată, însă datoria există, nu e sens să contestați sau să întreprindeți alte acțiuni care ar putea fi tratate în defavoarea d-stră prin calculare continuă de dobînzi și penalități.

Astea ar fi unele idei de start, reieșind din informația expusă.
Cît privește posibilitatea de a deschide dosar penal, ne e atît de ușor de a fi organizat, stați liniștit.

15 мая 2018