Ca pot face in cazul in care am achitat amenda, insa am pierdut chitanta

27 июня 2020 28

Pe data de 19.10.2019 am achitat amenda la oficiul postal, in timp de 72 ore (50%), dar cu timpul chitanta s-a pierdut. Acum, pe 26.06.2020 a venit invitatie la judecatorie pe motiv ca nu a fost achitata amenda. Ce pot face in acest caz?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Adresați o cerere către Poșta Moldovei prin care să solicitați copia chitanței.
Oferiți mai multe detalii nume prenume, data achitării, suma amenzii.
Dacă nu recepționați un răspuns pînă la ședința de judecată, solicitați o amînare pentru a prezenta proba respectivă.

29 июня 2020