Cabluri de internet instalate pe peretele apartamentului meu

21 ноября 2022 105

Buna ziua! Un prestator de servicii de telecomunicatii a instalat cablurile de internet pe peretele apartamentului meu. Avea dreptul sa o faca fara acordul meu? Ce sa fac in asa caz?

Jurist comments 5

  • Юрисконсульт

Buna Mariana,eu am o propunere, tăieți cablu.

21 ноября 2022

buna dimineata,daeles multe,inseamna ca multi oameni nau sa aiba internet.poate de inteles cu ei

22 ноября 2022
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Mariana, la moment nu tăiați nimic pînă nu stabiliți toate circumstanțele.
Din cîte înțeleg, cablurile au fost trasate pe peretele unui bloc în care dumneavoastră dețineți cu drept de proprietate un apartament, posibil prestatorul serviciilor de telecomunicații are acordul administratorului de bloc pentru a instala cablurile respective acolo.
Studiați... mai detaliat mai întîi Legea Nr. 28
din 10-03-2016 privind accesul pe proprietăţi şi utilizarea partajată a infrastructurii asociate reţelelor publice de comunicaţii electronice
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=133971&lang=ro#

Aflați dacă au acordul de la coproprietari sau administratorul de bloc. În caz de necesitate vă puteți adresa la ANRCETI.

în link-ul de mai jos găsiți ghidul de acces pe proprietăți.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=&ved=2ahUKEwju5_6ay8L7AhWJs6QKHUBpAUgQFnoECC0QAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.anrceti.md%2Ffiles%2Fu1%2FGhid_acces_pe_proprietati_04_05_2017.pdf&usg=AOvVaw2WZ2Lmzh3IK6WqV81kOSxa

22 ноября 2022

Au venit de la Telecom si au hotarit sa pue o truba de fer alaturea de peretele meu,au ei dreptul sa faca asa ceva?

25 ноября 2022

Dl , Serghei Marciuc,nu scrieti prostii,daca sinteti inca stajiar.E peretele meu si nare ce atirna cabluri fara voea mea,si nu avem noi administrator de bloc,si chear sa si fost nare nimeni voie sa atirne cabluri pe peretele meu,fara voiea mea.Bravo,primul raspuns,de taiet.

27 ноября 2022