Câinele vecinului mi-a ucis găinile

21 июня 2022 81

Bună ziua. Câinele vecinului a sărit gardul și mi-a ucis 5 găini. Cum îl pot pedepsi pe vecin? Există vreun articol în Codul Contravențional sau Codul Penal dedicat acestui gen de faptă? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua, vedeti Articolul 158 Cod Contraventional. Încălcarea regulilor de întreţinere a cîinilor, pisicilo şi altor animale.
alin(3) Admiterea accesului cîinilor sau al pisicilor în exploatațiile de animale sau în unitățile de procesare, de fabricare ori de depozitare a produselor alimentare, în pieţe și tîrguri, cu excepţia cîinilor de serviciu, a... mai detaliat cîinilor însoţitori, special pregătiţi pentru persoane cu dizabilități, precum şi a cîinilor de vînătoare avînd botniţă şi fiind conduşi în lesă de persoane autorizate,se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 120 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere.

1 unitate convenţionala = 50 lei.
Daca aveti intrebari suplimentare ma puteti contacta pe adresa de email filip.rotaru98@gmail.com

22 июня 2022
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună Dumitru, sper să te orientez mai bine, mai jos îţi voi ataşa un link al colegilor de pe platformă cu răspuns mai precis

https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/cainele-vecinului-mi-a-ucis-2-caini

Succes!

22 июня 2022