Calatorie cu copiii minori

28 мая 2019 253

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca e nevoie de declaratia unui parinte pentru a iesi din tara cu copiii minori, in cazul in care parintii sunt divortati. Copilul de 14 ani poate calatori singur peste hotare? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Адвокат

Buna ziua Tatiana. În cazul cînd dvs. doriti sa plecati cu copii pe un timp restrins, cum ar fi la odihna, atunci nu este necesar sa aveti acordul tatalui, dar dacaca plecati cu scopil de a locui permament peste hotare cu copiii, atunci este nevoie de acordul tatalui. În cazul... mai detaliat copilului de 14 ani, nu poate calatori singur peste hotare. "Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie."
LEGE Nr. 269
din 09.11.1994
cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova

28 мая 2019