Calatorie in strainatate cu copil minor

24 мая 2019 196

Buna ziua. Am nevoie de un raspuns! Ma intereseaza daca este nevoie de procura la plecarea in strainatate a mamei cu un copil minor, respectiv mama cu buletin romanesc, iar copilul cu pasaport biometric moldovenesc. Parintii sunt casatoriti, insa cu familii diferite, iar copilul are familia tatalui. Multumesc mult!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Pe 3 luni nu e nevoie de declarație de la al doilea parinte, în cazul stabilirii domiciliului permanent a minorului peste hotar, e nevoie de declarație.

26 мая 2019