Calculare salariu in perioada concediului de ingrijire a copilului

6 мая 2018 75

Sunt in concediu de ingrijire a copilului pana la virsta de 3 ani. Mi-am reluat activitatea cu program partial (7 ore/zi). Timpul partial de munca este indicat intr-un acord suplimentar la contractul individual de munca. Totodata, in acelasi acord suplimentar este indicat salariul lunar, acesta majorindu-se comparativ cu perioada precedenta, dar nu este nici o referinta la ajustarea salariului in dependenta de timpul de lucru. La organizatie nu exista nici un ordin n acest sens. Este corect acest fapt? Recalcularea salariului s-a efectuat la un moment dat, brusc, fara nici o notificare scrisa sau verbala din partea angajatorului. Este corect acest fapt? Mentionez ca acum sint iarasi insarcinata, recalcularea salariului anterior primit urmand sa influenteze asupra marimii viitoarei indemnizatii. Este in drept angajatorul sa retina salariul "calculat gresit" pentru lunile anterioare?. Am dreptul de a cere o durata a zile ide munca de 7,5 sau 7,8 ore/zi? Multumesc anticipat pentru explicatii.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Ludmila.

Angajatorul este obligat să încunoştinţeze salariatul despre mărimea salariului, forma retribuţiei, modul de calculare a salariului, periodicitatea şi locul de plată, reţinerile, alte condiţii referitor la salariu şi modificările acestora.

Totodată, la achitarea salariului, angajatorul este obligat să informeze în scris fiecare salariat despre părţile componente ale salariului ce i... mai detaliat se cuvine pentru perioada respectivă, despre mărimea şi temeiurile reţinerilor efectuate, despre suma totală pe care urmează să o primească, precum şi să asigure efectuarea înscrierilor respective în registrele contabile.

Vedeți art. 135-150 din Codul muncii, în special art. 142: http://www.legis.md/cautare/rezultate/113032

30 октября 2019