Calcularea impozitului pe bunurile imobile

5 июля 2020 36

Costul unui apartament în baza de date Cadastru este estimat la suma de (x) lei, dar proprietarul îl vinde cu (xxx lei) și la notar în contractul de vânzare-cumpărare este scrisă suma de (xxx) lei, adică nu cea indicată la Cadastru. Ulterior când proprietarii noi ai apartamentului vor achita impozitul pe imobil (care se achită în fiecare an), acest impozit se va calcula din suma x de la Cadastru sau din suma xxx din contractul de vânzare-cumpărare perfectat la notar?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Din costul nou indicat, or contractul ajungînd la cadastru cu suma nouă, mai mare, va include aceste modificări în registru, astfel peste tot va fi aceiași sumă, la fisc fiind raportata acea sumă.

6 июля 2020
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Roman!

Indicați în contract prețul real, astfel vă protejați înșivă în calitate de Cumpărător în cazul unor eventuale litigii. Sigur dacă vor apărea careva.

Succes.

6 июля 2020