Calcularea penalităților

30 июня 2020 86

Bună! Dacă persoana are un credit bancar, contractat în iulie 2015 cu scadență în iulie 2020, iar din 2015 a încetat sa achite ratele, poate banca cere încasarea penalității pentru 5 ani, sau doar pentru maximum 180 zile?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Cristina, bună ziua!

Banca poate pretinde, însă, Dvs urmează să vă apărați într-un eventual litigiu ridicând excepția de tardivitate pentru fiecare dintre ratele pentru care a trecut mai mult de 3 ani din data scadentă.

Totodată, trebuie să știți că pentru ratele scadente după 1 martie 2019 banca va putea cere fie... mai detaliat dobânda de întârziere, fie penalitatea, deoarece le mai poate cere pe ambele.

De altfel, tot din 1 martie 2019, penalitatea nu se mai calculează doar pentru 180 zile, ci asemenea dobânzii de întârziere.

Pentru ratele scadente până la 1 martie 2020, creditorul va poate calcula dobânda e întârziere și penalitate, însă doar până în ultima zi a lunii februarie 2019.

Pentru ratele are deja erau scadente până la 1 martie 2019, dar nu s-au scurs acele 180 e zile până la 1 martie 2020, începând cu această zi creditorul trebuie să aleagă între penalitate și dobânda e întârziere, iar penalitatea nu se va calcula doar pentru 180 zile.

Succes.

2 июля 2020