Calcularea pensiei alimentare

11 октября 2020 165

Sunt mama a 2 copii: de 8 si 12 ani. Am divortat acum de 4 ani. Fostul sot refuza sa achite pensie alimentara si sunt nevoita sa apelez in instanta. Intrebarea se refera la modalitatea de calculare a pensiei. Fostul sot activeaza in cadrul Ministerul de Externe si in prezent este consul in strainatate, Oficial in MD primeste in jur de 7.000 de lei si aflindu-se deja cu alta sotie si copil in strainatate primeste salariu de 3.500 Euro. Pensia pentru copii va fi calculata din 7.000 de lei sau venitul total?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
rezolvarea este următoarea
Pensia de întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 - pentru un copil, 1/3 - pentru 2 copii şi 1/2 - pentru 3 şi mai mulţi copii.

Astfel, dacă este stabilită încasarea sumei sub formă de cotă din... mai detaliat venit, atunci, aceasta va fluctua în dependență de venitul actual care este încasat, astfel majorîndu-se și micșorîndu-se în dependență de acest venit.

12 октября 2020