Calcularea pensiei alimentare in cazul in care sotul munceste legal in Italia

15 ноября 2022 130

Buna ziua. Suntem in proces de divort de comun acord. Avem un copil minor si ne-am inteles cu sotul ca nu voi cere pensie alimentara prin instanta, iar el ne va acorda ajutor in continuare. Dupa o cearta, insa, el refuza sa contribuie financiar la intretinerea copilului. Prin urmare, vreau sa cer instantei sa stabileasca pensia alimentara. Sotul munceste legal in Italia. Pensia de intretinere va fi calculata in functie de salariul primit de el acolo?

Jurist comments 1

  • Адвокат

Dacă doriți să încasați pensie de întreținere calculată în cotă procentuală din salariu și toate veniturile - procesul v-a dura mult timp din cauza necesității expedierii comisiei rogatorii în instanță din Italia, din circumscripția locului de muncă a soțului. Poate dura ani. Apoi o sa întâmpinați dificultăți la executare.... mai detaliat Mai simplu sa cereți încasarea sumei fixe și ulterior, periodic sa o majorati prin instanță. Succes

16 ноября 2022