Calcularea termenului de apel

4 ноября 2018 69

Buna ziua. Recent am obtinut un castig de cauza intr-un proces de judecata. In incheiere e scris ca partea opusa poate contesta in termen de 15 zile la apel. Pe site-ul oficial al Judecatoriei Chisinau a aparut aceasta incheiere. Intrebarea e ca asta se considera data comunicarii? Sau se considera de cand partea opusa a receptionat scrisoarea Judecatoriei?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Samira,
Ar fi bine să ne spuneți mai întâi despre ce tip de dosar este vorba! Penal contravențional sau civil!

4 ноября 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Data comunicării se consideră dată când persoana a primit Incheierea, indiferent de faptul pronunțării acesteia în ședința publica ori faptul publicarii pe portalul web al instantei de judecata.

4 ноября 2018