Calculul diurnei în cazul deplasării

2 сентября 2019 35

Bună ziua. Unul din angajați urmează să fie delegat peste hotare. Toate costurile cu excepția diurnei sunt asigurate de organizator. În ceea ce ține de alimentație, organizatorul indică că va acoperi costul prânzurilor pe toată durata aflării în deplasare. Conform pct.1 din Regulamentul cu privire la delegarea salariaţilor entităţilor din Republica Moldova, diurna este destinată inclusiv acoperirii costurilor suportate de salariat pentru alimentație. Cum se va calcula diurna pe care o voi suporta eu în calitate de angajator (se va acorda în mărime totală sau dedus costurile pentru alimentație)?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In calitate de angajator angajați un jurist cît și contabil care urmează să proceseze intrebarea.

3 сентября 2019