Calculul pensiei alimentare

5 марта 2019 66

Buna ziua. Sotul are un copil minor din prima casatorie, fosta sotie cere pensia alimentara in marime 1/4 din venituri, cum se va stabili cuantumul daca la moment sunt insarcinata in luna 7, nu activez si la intretinerea sotului respectiv revine copilul meu minor? Merci anticipat!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
Doar din momentul când Dvs veți naște soțul va avea dreptul sa depună cerere privind micșorarea cuantumului la 1/6 din salariu și alte venituri sau va putea cumva proba ca mai are un copil.
Dacă veți naște, iar hotărârea nu va întra încă în vigoare, soțul va putea depune apel și... mai detaliat invoca acest fapt solicitând stabilirea pensiei în cuvântul de 1/6 din veniturile lui lunare pentru copilul din prima căsătoriei.
De altfel, dacă veniturile nu sunt stabile și regulate pensia de întreţinere poate fi stabilită sub formă fixă lună.
De asemenea, poate invoca care este minimul de existență pentru întreținerea unui copil de aceasta vârstă, după caz, în mediul rulal sau urban.

5 марта 2019