Calitate de membru in Condominiu

7 февраля 2021 27

Buna! Am nevoie de ajutorul Dvs. Sunt investitor într-un bloc locativ. Nu am reușit sa înregistrez dreptul de proprietate la Cadastru din motiv ca blocul este sechestrat si primim refuz la Cadastru pentru înregistrarea Actului de predare-primire a apartamentului.
In casa a fost înregistrata Asociația coproprietarilor in condominiu, deoarece sunt si persoane cu dreptul de proprietate înregistrat, si este si acordul necesar al locatarilor de a crea ACC, in calitate de investitori.
Întrebare: poate sa ma oblige ACC sa achit deservirea blocului, dacă eu nu locuiesc, nu am făcut reparatie si nu sunt proprietar cu actele in ordine (sunt investitor la moment)? De aceștia, cu statut de investitor, suntem in jur de 80% in bloc, la Cadastru proprietar este compania de construcții. Cine este obligat sa achite deservirea blocului, conform legii in vigoare? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună. Calitatea de membru a ACC o deţine proprietarul, atît timp cît nu sunteţi proprietar nu poate nimeni să vă oblige să achitaţi ceva în beneficiul ACC. P.S. Trebuie să fiţi atent la momentul cînd se va înregistra la ASP dreptul de proprietate, trebuie să verificaţi existenţa datoriilor!!!

8 февраля 2021