Când putem cere o soluție judecătorească?

29 октября 2018 35

Termenul de adresare în instanță. Când putem cere o soluție judecătorească?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Termen general de prescripție pentru adresarea în instanța de judecată este de 3 ani.
Acesta începe a curge din momentul cînd ați aflat sau trebuia să aflați despre încălcarea unui drept al d-stră.
Sunt și excepții vedeți mai jos cazurile.
Articolul 267. Termenul general de prescripţie extinctivă
... mai detaliat (1) Termenul general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei acţiuni în instanţă de judecată, dreptul încălcat este de 3 ani.
(2) Acţiunile privind apărarea drepturilor personale nepatrimoniale se prescriu numai în cazurile expres prevăzute de lege.
Articolul 268. Termenele speciale de prescripţie extinctivă
Se prescriu în termen de 6 luni acţiunile privind:
a) încasarea penalităţii;
b) viciile ascunse ale bunului vîndut;
c) viciile lucrărilor executate în baza contractului de deservire curentă a persoanelor;
d) litigiile ce izvorăsc din contractul de transport.
e) repararea prejudiciului cauzat prin încălcarea dreptului la judecarea în termen rezonabil a cauzelor sau a dreptului la executarea în termen rezonabil a hotărîrilor judecătoreşti.
[Art.268 lit.e) introdusă prin LP88 din 21.04.11, MO107-109/01.07.11 art.284]
Articolul 269. Prescripţia în cazul viciilor construcţiei
(1) În contractul pentru executarea de lucrări, dreptul ce se naşte din viciul construcţiei se prescrie în termen de 5 ani.
(2) În contractul de vînzare-cumpărare, dreptul ce se naşte din viciul construcţiei nu se prescrie înainte de trecerea a 5 ani de la executarea lucrării de construcţie.
(3) Pentru viciile materiilor prime sau ale materiilor livrate, destinate realizării unei construcţii, care au cauzat viciul acesteia, dreptul se prescrie în termen de 5 ani

29 октября 2018