Cand se considera efectuata plata (achitarea) prin virament

10 июля 2019 120

Buna. Vreau sa stiu cand se considera efectuata plata prin virament. Problema e ca am facut niste achitari. In contract se specifica in EUR la cursul BNM. Ideea este ca la benificiar platile au ajuns peste o zi sau cateva zile. Au aparut diferente de suma. Nu am gasit un articol concret in MD cand se considera data achitarii - "Ziua cand am intiat tranzactia" sau "Ziua cand benificiarul a primit banii"? Mersi mult.

Jurist comments 4

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Dacă vorbim de un raport contractul la care participa un consumator atunci plata se considera efectuată la data efectuării plății conform cursului BNM.
Clauze potrivit cărora se incubat anumite riscuri ce se află în afara controlului consumatorului ar fi clauze abuzive.

10 июля 2019

Conform contractului de investitie se spune data achitarii la cursul BNM... dilema este cind se considera "data achitarii" cind eu am initiat tranzactia.. sau cind Constructorul a primit banii... in contract nu este specificat... chestiele date trebuie sa fie cumva prin lege la capitolul Plata prin virament... de aia si... mai detaliat intreb... raspunsul dm. nu este concret... este unul evaziv si fara sens

11 июля 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Stimate D-le Dumitru,
În răspunsul precedent este expus pe cât se poate de explicit că, în cazul în care acesta este un contract încheiat între un consumator și un profesionist și prețul a fost stabilit în valută, iar investitorul trebuie sa efectueze plata în lei fără alte cere a specificați,... mai detaliat atunci se consideră că achitarea are loc conform cursului BNM la data efectuării plății.
Faptul ca dezvoltatorul își recepționează banii a doua zi nu prezintă relevanță deoarece, părțile au convenit să facă referință la cursul BNM de la data efectuării plății, ziua în care plătitorul ordonează băncii sale sa efectueze transferul către contul bancar al dezvoltatorului fapt care presupune ca odată ce dvs (dacă sunteți consumator) ați ordonat efectuarea plății astăzi, înseamnă că ați calculat care este suma ce trebuie achitată conform cursului la data efectuării plății și ați dispus efectuarea nemijlocita a plății.

Nimic evaziv și fără sens.

Succes.

11 июля 2019

Mc. mult...primul raspuns nu a fost pe intelesul meu.... suntem din domenii diferite... nu poteam intra in esenta...

Ce se intimpla daca din cauza Bancii platitorului a fist retinut transferul si de banca benificiarului.... conditiele rami aceleasi... sau deja Platitorul se face vinovat ca Banca lui a tergiversat transferul... mai detaliat catre banca benificiarului???? Multumesc mult anticipat...

11 июля 2019