Cand si cum se anuleaza o donatie a unei case

20 марта 2020 62

Am facut donatia unei case de locuit (finisata 60%) unei biserici cu scopul ca ea sa fie folosita ca lacas de rugaciuni. In contractul de donatie a fost mentionat doar ca imobilul e donat bisericii. Ulterior casa a fost vanduta si folosita ca locuinta pentru o familie. Se mai poate de schimbat ceva?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Valentina,

Trebuia să menționați expres în contractul de donație scopul acesteia, destinația și modul de folosire a imobilului. În așa caz, ați fi avut pîrghii legale de a interveni, conform art. 1204 Cod Civil.

În situația descrisă de Dvs nu aveți temeiuri de anulare/revocare a donației.

20 марта 2020