Card bancar blocat

17 ноября 2020 114

Bună ziua. Am o datorie și am deschis un cont la o banca. Nu m-am folosit de acel card mult timp, dar acum primesc ajutorul social și banii nu vin în posta, dar se duc direct pe contul care e blocat. Am fost la banca, mi s-a spus ca banii sunt, dar nu-i pot lua din motivul ca contul e sechestrat. As vrea sa știu dacă banii se duc în alta parte sau pot eu sa-i iau după ce primesc încheierea de la executorul judecătoresc. Poate cineva sa-mi ia banii de pe cont sau ei vor ramane acolo pana deblochez contul?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Daria,

Informați executorul că banii care intră pe cont sunt din îndemnizații sociale, conform legii el nu are dreptul să îi rețină. În caz că nu îl informați despre acest fapt pe executor el va transfera banii în contul stingerii datoriei.

18 ноября 2020