Card blocat si dupa achitarea datoriei

8 апреля 2019 46

In ianuarie 2019 mi-a fost blocat cardul. Pana in luna martie, tot salariul era transferat in contul executorului judecatoresc. Am terminat de achitat toata suma saptamana trecuta. Firma la care lucrez a schimbat banca, luna aceasta vom primi salariuul la alta banca. In Internet banking am observat ca si pe cardul nou (pe care nu am primit inca nimic) figureaza aceeasi datorie intiala, pe care am achitat-o de pe alt card de la alta banca. Executorul nu raspunde la mesaje si la telefon. Ce sa fac? Cine ma poate ajuta?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Tatiana

Mergeți la executorul judecătoresc și depuneți o cerere în adresa acestuia prin care, solicitați ridicarea imediată a sechestrului de pe mijloacele bănești în virtutea faptului ca a fost achitata datoria.
Solicitați borderou de calcul.
S-ar putea sa fie necesar sa achitați taxele și spezele de procedură, inclusiv și onorariul executorului judecătoresc.
Atașați... mai detaliat la cerere o confirmare eliberată de angajator care confirmă ca la acest card primiți salariul și executorul nu este în drept să rețină mai mult decât îi permite Codul de executare.

9 апреля 2019