Care ar fi soluția potrivită

4 декабря 2018 36

Fiind creditor minoritar, într-un proces de atragere la răspundere subsidiară înaintată de lichidator în instanța de insolvabilitate, am depus cerere de intervenție în calitate de intervenient principal în care solicitam să fie atrași la răspundere subsidiară adevărații făptași care au adus întreprinderea la faliment (art. 65 CPC) . Instanța prin încheiere a respins cererea, care conform art. 65 (5) poate fi atacată cu recurs. Instanța însă a specificat, că încheierea nu se supune niciunei căi de atac. Cum ași putea s-o atac, care-i soluția?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Potrivit prevederilor art. 8 alin.(1) din Legea insolvabilităţii, hotărîrile
instanţei de insolvabilitate pot fi atacate cu recurs, numai în cazurile prevăzute
expres de legea insolvabilității.

6 декабря 2018