Care este legea care apara mama care intretine un copil minor?

1 ноября 2019 142

Care este procedura de tragere la raspundere a tatalui care nu achita pensia alimentara conform hotararii judecatoresti si nu declara angajatorului ca este platitor de pensie alumentara? Daca contribuie periodic cu o cheltuiala de genul rechizite scolare, poate asta fi considerat ca intretinere? Este in drept fosta sotie sa cunoasca venitul sotului? Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Dacă dosarul se află spre executare de executorul judecătoresc atunci acesta ia toate măsurile pentru a afla venitul debitorului și pentru ai incasă din acest venit cuantumul pensiei alimentare, totodată, prin încheiere vă este adusă la cunoștința informația respectivă și dvs

2 ноября 2019