Care este limita retragerii banilor in contul datoriei de pe cardul salarial?

11 июня 2021 67

Buna ziua. Am o datorie si mi-au fost retrasi toti banii veniti pe cardul salarial! Nu am alte venituri. Ce pot face?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Daca nu sunteți deacord cu actiu ile executorului, urmează să le contestați.

) Cuantumul reţinerilor din salariu şi din alte venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească.
(2) Din salariul şi din alte venituri ale... mai detaliat debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.
(3) În caz de urmărire a pensiei de întreţinere, a sumelor pentru repararea prejudiciului cauzat prin schilodire sau prin o altă vătămare a sănătăţii, precum şi în legătură cu pierderea întreţinătorului, şi a sumelor pentru repararea daunei cauzate prin tîlhărie sau prin sustragere de bunuri, reţinerea constituie nu mai mult de 70% din salariu şi din alte venituri.
(4) Dispoziţiile prezentului articol se aplică şi în privinţa burselor, pensiilor de orice fel, precum şi a sumelor cuvenite în baza dreptului de autor, a dreptului de inventator sau de inovator.

12 июня 2021