Care este marimea pensiei alimentare?

2 марта 2023 134

Buna ziua. Am avut proces de judecata pentru stabilirea cuantumului pensiei alimentare pentru 1 copil. Instanta a decis sa platesc cu titlu de pensie alimentara 1/4 din toate veniturile mele. Sunt divortat de mama copilului din 2012, iar intre timp m-am recasatorit si am un alt copil din a doua casatorie. De ce judecata nu a tinut cont ca mai am un copil la intretinere si nu a stabilit sa achit 1/6 din salariu, intrucat la 2 copii ar trebui sa revina 1/3? La stabilirea marimii pensiei se ia in consideratie faptul ca eu achit rata la ipoteca pentru locuinta in care locuiesc si alte rate la credite care impreuna se ridica la 60 % din salariu? Actuala sotie nu este angajata si eu sunt singurul care intretine familia!

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Alin.
Înţeleg nemulţumirea dumneavoastră, dar la soluţionarea litigiilor de asemenea gen, instanţa ia în calcul interesul copilului în primul rînd, şi deja celelalte circumstanţele în al doilea rînd.

2 марта 2023
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Puteți înainta o cerere în instanța privind modificarea cuantumului dacă într-adevăr suma pe care o achitați este mare și nu vă descurcați. Dacă achitați până la 1500 lei, puține șanse de modificare a cuntumului pensiei.
Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească sau scutirea de plata... mai detaliat acesteia
În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.

2 марта 2023