Care este marimea pensiei alimentare pe care trebuie sa o achite un somer?

2 января 2020 138

Buna ziua! Sunt divortat si avem cu fosta sotie o fetita de 9 ani. Executorul judecatoresc zice ca trebuie sa achit pensia alimentara lunara in marime de a patra parte din un salariu mediu in Republica Moldova, care este de 7.385 lei. Vreau sa stiu daca intr-adevar e asa?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Andrei, bună ziua!

În cazul în cade debitorul obligației de plată a pensiei de întrținere nu este angajat în câmpul muncii, iar potrivit hotărârii judecătorești este stabilită plata pensiei de întreținere în mărime de 1/4 din salariu și alte venituri lunar, această sumă se va calcula din salariul mediu pe economie.
Salariul... mai detaliat mediul lunar pe economie se stabilește anual prin Hotărâre de Guvern și crește cu fiecare an.
Cuantumul salariului mediu lunar pe economie pentru anul curent va constitui 7953 lei, fiind în creștere cu 978 lei comparativ cu cel stabilit pentru anul precedent.

Succes.

16 июня 2020