Care este marimea pensiei alimentare pentru 2 copii minori?

15 апреля 2017 132

In ce marime pot sa cer pensia pentru intretinere a copiilor dupa divort daca am in grija doi copii de 5 si 1 an?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, Nina.

Mărimea pensiei alimentare poate fi stabilita pe cale amiabila sau de instanţa de judecată în forma fixa (daca sotul nu are venituri regulate) sau forfetara (1/3 din salariul sotului în cazul a 2 copii).
Pentru mai multe detalii accesați art. 75-76 din Codul Familiei aici http://lex.justice.md/md/286119/

16 апреля 2017