Care este modalitatea de recuperare a datoriilor de la un fost chiriaș?

10 августа 2021 55

Bună ziua. Un fost chiriaș îmi datorează o sumă de bani. Cum as putea să recuperez banii?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Întrebarea este una generală.

La caz dacă ați încheiat un contract de închiriere a spațiului locativ (locațiune) aveți termenul, modul și prețul de achitare a sumei prin urmare în baza contractului îi puteți solicita printr-o cerere prealabilă achitarea datoriei formate atât pentru chirie cât și pentru alte servicii în caz... mai detaliat că nu s-au achitat cum ar fi cele comunale etc...

Alta este situație în cazul în care între dvs și chiriaș nu există un contract în acest sens.

Pentru detalii și ajutor mă puteți apela la nr. de contact din profil.

10 августа 2021