Care este procedura de concediere a unui pensionar angajat pentru 2 ani?

13 февраля 2020 199

Pensionarul a fost angajat pe perioada de 2ani, cu condiția că va face față cerințelor, dar este în conflict cu toți angajații și nu respectă obligațiunile funcționale. Care este procedura de concediere?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Nu există o procedură specială, art. 86 din Codul Muncii oferă dreptul angajatorului de a concedia angajatul pentru statutul de pensioner și limita de vârstă.

art. 86. alin. (1) lit. y1 din Codul muncii ”Concedierea - desfacerea contractului individual de muncă pe durată nedeterminată, precum și a celui pe durată... mai detaliat determinată - se admite pentru deținerea de către salariat a statutului de pensionar pentru limita de vârstă”.

13 февраля 2020