Care este procedura de desfacere a contractului individual de munca in legatura cu pensionarea angajatului?

30 апреля 2020 27

Pe 12 mai 2020 un angajat iese la pensie. Este nevoie de preavizare din partea angajatorului sau care este procedura?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Filip,

Contractul individual de muncă în așa caz încetează în temeiul ordinului (dispoziţiei, deciziei, hotărîrii) angajatorului, care se aduce la cunoştinţa salariatului, sub semnătură, cel tîrziu la data eliberării din serviciu. Ordinul (dispoziţia, decizia, hotărîrea) angajatorului cu privire la încetarea contractului individual de muncă trebuie să conţină referire la... mai detaliat articolul, alineatul, punctul şi litera corespunzătoare din lege.

Temeiul este art. 86 alin. (1) lit. y)prim.

30 апреля 2020