Care este procedura de schimbare a sediului unui SRL?

14 сентября 2020 71

Cum pot modifica adresa juridica a unui SRL pe care l-am preluat de la altcineva? Multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Actionarii si/sau asociatii trebuie sa stabileasca schimbarea sediului intr-o intalnire care in care trebuie sa se redacteze un act modificator. De asemenea, actul constitutiv al societatii va trebui completat si actualizat cu noile modificari.

Ulterior mergeți la ASP cu actele respective și documentele confirmative vis a vis de noul... mai detaliat spațiu care va confirma adresa juridică, cum ar fi contractul de închiriere a acelui spațiu sau care confirmă dreptul de proprietate.

În continuare, în majoritatea cazurilor, este necesară o declarație scrisă din parte proprietarului în care acesta consimte înregistrarea unei firmei la adresa indicată. Acest document trebuie semnat de către proprietar și legalizat la notar.

Mai multe detalii puteți afla de la Agenția Servicii Publice.

14 сентября 2020