Care este procedura de stabilire a paternitatii?

19 ноября 2017 604

Am nascut un copil fiind oficial in casatorie. In certificatul de nastere al copilului in rubrica tata a fost scrisa persoana cu care la moment am fost in casatorie, dar tatal biologic fiind o alta persoana. Intre timp am divortat si asi dori sa corectez greseala si sa-i dau familia si patronimicul copilului tatalui biologic. Tatal biologic recunoaste copilul (este initiativa lui) si doreste benevol sa recunoasca acest copil. Cum are loc stabilirea paternitatii in acest caz? Multumim anticipat!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Olesea,

În condiţiile art. 47 alin. (5) Codul familiei,
Paternitatea copilului născut în afara căsătoriei poate fi recunoscută de către tatăl său printr-o declaraţie comună a acestuia şi a mamei copilului, depusă la organul de stare civilă.

19 ноября 2017
Viorica Chirnicinii
  • Параюрист

Salutare Olesea ! Dacă în actul de naştere al copilului sînt înscrise datele despre tată, OSC refuză primirea declaraţiei de recunoaştere a paternităţii.
În cazul în care s-a stabilit că datele despre tată au fost înscrise anterior în baza actului de căsătorie sau în urma stabilirii paternităţii, funcţionarul OSC explică... mai detaliat solicitanţilor că problema recunoaşterii paternităţii poate fi soluţionată numai după anularea de către instanţa judecătorească a datelor despre tată din actul de naştere.( Instructiunea nr.4 din 21.01.2004 cu privire la modul de înregistrare a actelor de stare civilă ) . Asa deci este necesara adresarea in instanta de judecata intii. Daca la nasterea copilului se depunea declaratie a ambilor parinti si a sotului Dvs precum ca .... unul recunoaste ca este tatal copilului iar celalalt ca nu este atunci se rezolva totul fara adresare in instanta de judecata. Succese!

20 ноября 2017