Care este procedura divortului cand un sot e moldovean si altul e cetatean rus?

13 ноября 2018 57

Care este procedura divortului, daca eu sunt moldoveanca si sotul e cetatean rus si avem un copil minor de 4 ani. Cum as putea sa-l decad din drepturi parintesti pe tatal copilului, daca acesta se afla in Rusia si noi in Moldova. Tatal nu acorda niciun ajutor timp de un an si doua luni. Ajutati-ma, va rog, cu un sfat cum sa procedez. Cum sa fac sa rezolv intr-un timp cat mai rapid?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Valeria,
Soțul Dva are sau a avut vreodată viza de reședință/domiciliul oficial înregistrat pe teritoriul RM?
In general puteți depune o cerere de desfacere a căsătoriei, stabilire a domiciliului copilului și încasare a pensiei de întreținere pentru copil la instanța de judecată în raza căreia se afla domiciliul dvs.
Dacă soțul... mai detaliat are sau cel puțin a avut un domiciliu oficial în Moldova indicați acea adresa în cererea de chemare în judecată, iar dacă nu atunci indicați domiciliul oficial din Federația Rusă!
În caz că are sau cel puțin a avut domiciliu oficial în Moldova procedura va dura mult mai puțin, iar dacă nu, atunci procedura ar putea dura minim 8-12 luni, deoarece instanța de judecată urmează să-i comunice pârâtului/soțului cererea de chemare în judecată depusă împotriva acestuia. Comunicarea actelor durează suficient de mult timp minim 2-4 luni, depinde de țară, regiune, oraș, localitate și alți factori.

13 ноября 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Referitor la decăderea din drepturi părintești pentru faptul ca nu contribuie la întreținea copilului aceasta ar fi posibil, doar după ce aveți o hotărâre judecătorească prin încasarea pensiei de întreținere pentru copil și acesta mai mult de jumătate de an nu o achită. Pentru aceasta nu este suficient sa existe... mai detaliat o hotărâre judecătorească, cât este necesară și punerea acesteia în executare la un executor judecătoresc!
Decăderea din drepturile părintești are loc doar pe cale judecătorească și nu există nici un fel de procedură de renunțare la drepturi părintești.
De altfel, nu cred ca decăderea din drepturile părintești pentru faptul ca nu achită pensia este o soluție întrucât aceasta nu schimbă lucrurile, el oricum va fi obligat în continuare sa achite pensia de întreținere până la atingerea majoratului de către copil.

13 ноября 2018