Care este procedura pentru a impune angajatorul sa achite salariul restant?

19 апреля 2021 26

Buna ziua. Lucrez de 6 luni intr-o companie de Webcam modelling in Chișinău, am contract de munca. Recent am fost in vacanță 5 zile, după care am fost nevoită să stau in carantina 14 zile. Am un conflict nerezolvat cu unul dintre clienți și la întoarcerea din carantina, am fost obligată de către angajator sa ameliorez conflictul. Angajatorul spune ca in caz contrar, salariul nu îmi va fi achitat. Eu am refuzat sa continui lucrul, avand in vedere faptul ca angajatorul nu are dreptul sa retina salariul din acest motiv. Am scris o cerere către angajator, după care mi s-a spus ca am încălcat clauza din contract unde se menționează ca sunt obligată sa respect perioada de preaviz (2 săptămâni), in caz contrar salariul pentru o luna nu va achitat. Eu nu am scris cerere de demisie, doar am menționat ca nu intenționez sa continui lucrul pana când nu voi fi remunerata. Cum să procedez?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. Angajatorul este obligat să achite la timp salariul și alte drepturi salariale, în caz contrar poartă răspundere. Înaintați o Plîngere la Inspectoratul muncii.

20 апреля 2021