Care este salariul minim si cum se calculeaza: dupa orele de munca sau nu?

30 января 2022 50

Buna ziua. Muncesc ca agent de asigurari din 2007, dar am fost angajata oficial in 2015. In acesti 15 ani nu am avut concediu niciodata, nu am primit vreun document care sa indice marimea ce salariului. Mi s-a achitat 2.000 lei lunar si atat. Cand mentionez ca salariul minim este 2.935 lei, seful imi zice ca si asa primesc prea mult, avand in vedere orele mele de munca. Muncesc de la 9.00 pana la 15.00, inclusiv sambata si duminica, doar luni am zi libera. Vreau sa stiu daca e corect ca salariul se se calculeze dupa orele de munca. Sau trebuie sa primesc totusi salariul minim? Multumesc.

Jurist comments 1

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Aliona.

În anul 2021, salariul minim pe economie a constituit 2935 lei pe lună sau 17,37 lei pe oră, calculat pentru un program complet de lucru de 169 de ore pe lună.

Respectiv, în dependență de orele/zilele lucrate, ți se va calcula și cuantumul salariului tău.

5 февраля 2022