Care este solutia concreta?

31 июля 2020 47

In 2012 am cumparat un telefon in rate pentru o cunoscuta, dar pe numele meu. In 2020 am aflat ca telefonul nu a fost achitat si ca a avut loc judecata in 2015. Am discutat cu juristul companiei de creditare si executorul si le-am explicat ca sunt singura, cresc 3 copii minori, cel mic are 4 luni (evident nu pot lucra). Mi-au zis ca daca achit lunar cat imi spun, atunci penalitatile nu vor creste, dar eu nu am posibilitate sa achit asa suma. Cum sa procedez? Nu ma eschivez, insa nu pot achita suma data. Am rugat sa mi se permita sa achit dupa posibilitate, ca sa nu creasca datoria, dar au refuzat si ma ameninta si cu alte cheltuieli.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Inga,

Îmi pare rău că ați nimerit în așa situație. Dar, conform legii, executorul judecătoresc poate să rețină maxim 20% din salariu/veniturile Dvs. Astfel, chiar și dacă nu acceptă propunerea Dvs, el nu va putea incasa mai mult de 20%. Invocați acest lucru și poate găsiți numitor comun.

1 августа 2020