Care este suma maximă pe care va trebui să o achit în cazul unui împrumut pe care nu l-am rambursat la timp?

7 апреля 2022 172

Bună ziua. Am luat un împrumut in marime de 2.500 lei, dupa care l-am prelungit, iar mai tarziu am plecat peste hotare și încă nu am revenit în țară. Mama mi-a spus că mi-a venit scrisoare de la judecata. Care poate fi suma maximă pe care va trebui sa o achit? Voi reveni în țară abia peste jumătate de an. Vă mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
este imposibil de a enunța, totul depinde de contract și cheltuielile pentru procedura judiciară și eventual executare silită, astfel, cît mai mult trageți de timp cît mai multe cheltuieli se grămădesc, chelar dacă sunteți acționată în judecată, achitați suma datoriei.
analizați cererea de chemare în judecată, acolo ar fi cazul să... mai detaliat fie enunțate datele.

8 апреля 2022