Care este taxa la vama pentru bunurile personale?

28 марта 2019 110

Buna ziua. Am comandat recent de pe un site haine si un ceas - toate in valoare de 530 Euro. Mentionez ca sunt pentru mine, nu am intentia sa le vand etc. Livrarea s-a facut prin DHL express. Am fost contactata de acestia ca lucrurile mele au fost retinute la vama si trebuie sa achit 200 euro taxe vamale. Ce pot face in acest caz? De unde asa suma mare? I-am contactat inapoi si nu mi-au raspuns.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
În caz ca bunurile pe o singură factură au un cost mai mare de 300 eur, acestea se supun devamării reișind din costul integral.
Vedeți legea privind modul de introducere și scoatere a bunurilor de pe teritoriu RM :http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=312785
ȘI CODUL Vamal.

29 марта 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
^^^
Suma este exagerată. Posibil sa fie o escrocherie.
Contactați direct Serviciul Vamal.

30 марта 2019