Care sunt drepturile in perioada de carantina?

29 апреля 2020 33

Buna ziua. Nora mea, care este însarcinată, a lucrat oficial la un magazin alimentar din sat. În perioada cand a început carantina, ginecologul i-a deschis buletin medical, dar medicul de familie a scapat din vedere si nu i l-a deschis. Acum șefa de la magazin o pune pe nora sa scrie cerere de eliberare din propria dorință. Am auzit ca în perioada de carantină nu are dreptul s-o concedieze, dar ea nu are buletin medical deschis. Poate sa ceara sa fie restabilita la lucru sau nu? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Să începem de la asta ca angajatoarea nu poate impune la întocmirea cererii de eliberarea din cont propriu, concedierea avind loc doar motivat potrivit art. 86 Codul Muncii, mai mult ca atît pe perioada concediului medical nici o persoană nu poate fi concediată.

29 апреля 2020