Care sunt etapele perfectării documentelor pe casa avand testament?

29 ноября 2018 244

Avem testament pe imobil, deja au trecut 7 luni de la decesul ultimului proprietar si noi vrem să vindem casa. E posibil sa facem documente direct pe cumpărător sau totuși trebuie sa trec după mine? Menționez că am doar testamentul ambelor părți și titlul pe casa. Cat durează procedura?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
La moment urmeaza sa moșteniți bunurile.
Pentru a moșteni, urma sa va adresați la notar in termen de 6 luni din data decesului persoanei.
Actual sunteți in afara termenului, motiv pentru care ar urma sa va adresați in instanță pentru restabilire.
Totuși, pentru inceput adresațivă la notar, procedura de succesiune se face... mai detaliat prin intermediul acestuia, ulterior bunurile se integistreaza după d-stră in temeiul certificatului de moștenitor la ASP.

29 ноября 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bunul mai intai trebuie sa intre in proprietatea celui care a primit mostenirea, dupa care acesta poate dispune liber de dreptul sau.

29 ноября 2018