Cartea de munca

4 марта 2019 111

Buna ziua. De ex., pentru angajare in campul muncii in Romania e nevoie de cartea de munca din Moldova "închisa", care atesta funcția, stagiul etc. Conform unei legi noi in R.Moldova, din 1.01.2019 organizațiile și instituțiile nu mai fac înscrieri în carnetul de munca și il înmană așa "cu sesiune deschisă" angajaților. Întrebarea este: ce trebuie să se scrie in carnetul de munca la momentul înmanării sau care alt document poate inlocui carnetul de munca - ca să ateste instituția, funcția dar și stagiul de munca?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Confirmările acum se înregistrează la CNAS, astfel va adresați la ei, ei duc evidență înscrierile privind angajarea și eliberarea.

1 февраля 2020