Casă contruită împreună până la oficializarea căsătoriei

24 октября 2021 46

Buna ziua. Sunt căsătorită de 1a n și ceva, dar până la căsătorie am trăit 8 ani în concubinaj, perioada în care am construit împreună o casa. Actele pentru casa soțul le-a făcut înainte ca să oficializam căsătoria. El are 2 copii deja căsătoriți din prima căsătorie, iar eu un copil minor care, deși îi poartă numele de familie, nu este infiată de soțul meu. As dori sa stiu care sunt drepturile mele la casa construita împreună și care sunt drepturile copiiilor lui dacă Doamne ferește cu soțul meu se întâmplă ceva?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Relația de cu concubinaj nu poate duce la revendicarea/pretinderea unui drept de proprietate decât la solicitarea unei contravalori pentru sporirea bunului adică la rambursarea unor sume de bani cu care ați contribuit asupra costului casei.

Ceea ce tine de copii, copiii lui vor fi moștenitorii legali direcți iar al Dvs... mai detaliat nu va purta nici un drept asupra averii soțului Dvs chiar dacă îi poartă numele de familie. În certificatul de naștere dacă este inclus soțul atunci copilul Dvs devine în mod automat Moștenitor legal și el.

25 октября 2021